Żywe plot czyli żywopłoty

Żywe ogrodzenie czyli żywopłoty

Żywopłoty często pełnią podobną funkcję jak ogrodzenie PCV, chociaż nierzadko służą ponadto za ozdobę. Na ogól takie ploty buduje się w nasłonecznionych kompozycjach, gdzie blyskawicznPrzeważnieie rosną i mocno się zagęszczają. Wiele wdzięku mają ponadto takie żywe ploty, które prowadza przez cieniste zakamarki podwórka. Ciemna zieleń roślin wraz z półprzezroczysta tu i ówdzie gmatwanina gałęzi bądź kwiatami aranżują przyciągające spojrzenie obrazki,a życiodajna wilgotność, bijąca od zanurzonej w ciemnościach ziemi , powoduje że nawet niedługi spacer wzdłuż płotu wycisza a także relaksuje.

Stawiając ogrodzenie z żywopłotu, należy uwzględnić funkcje takiego parkanu, warunki które przeważają w ogródku, również nasze upodobania oraz czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje. Żywe ogrodzenia o prostym pokroju same wzrastają, częstokroć tez bujnie kwitną, jednak potrzebują również dyzo miejsca. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenia Poznań zdołają być niezmiernie smukłe, hoc należny je często zmniejszać i właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są tez koszta nabycia roślin na parkan. Jest zatem nad czym się myśleć, ponieważ takie żywopłot komponuje się na jakiś czas, nieraz nawet na pokolenia.


Zwykle wystarczający bywa rosnący parkan o wielkości około półtora metra. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwykły, nadzwyczaj popularny w Polsce na żywopłoty formowane. Ma on mnóstwo zalet:
• jest łatwy w uprawie,
• odpowiednio toleruje czas mniejszych opadów,
• szybko rośnie,
• regularnie pielęgnowany ładnie gęstnieje oraz nie więdnie od dolu,
• w regionach o umiarkowanym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę listowia, natomiast nawet jeśli je zrzuci, to i tak gęstwina jego gałązek komponuje nieprzenikniony dla wzroku parkan,
• jest niedrogi w utrzymaniu.

Ligustr możemy zamienić z irga lśniąca-jesienią cudownie się przebarwia na wielorakie kolory brązu, żółci oraz czerwieni. Warto polecić również żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.
Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe parkany nieformowane. Mogą być to m.in. odmiany o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się użytecznymi roślinami polecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją formować tylko od strony ogrodu, natomiast cześć gałązek pozostawić nieprzyciętych, by rodziły owoce.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: